Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.06.2023 09:42 (Üye) Soru : Firma muhasebe kayıtlarında gider hesaplarında 770 hesaba "diğer çeşitli giderler" diye hesap açmış ve bu hesap 770 hesabin yaklasik %30 una ulaşmıştır Diger adı ile açılan bir hesabın o hesap grubunun belli bir oranını gecmeme koşulu varmidir örneğin genelde %5 den fazla olmamalı diye bir tabir vardır bu sekilde engelleyici düzenleme varmidir Aynı şekilde 150 hammadde hesabina "150 diğer hammadde alımları" Diye hesap açılmış ve bu hesap toplamı da 150 hesabin %40 ina ulaşmış durumda Bu durumu engelleyen bir düzenleme mevcut mudur yoksa diğer adlı hesaplarda sınırlama yok mudur? Teşekkürler

Cevap : Diğer kavramının oranı olmaz. Alt hesaplar mümkün olduğunca detaylı açılarak kayıt yapılır.150 hesap da diğer olmaz. Alınan ilk madde ve malzeme ayrıntılı olarak kayıt yapılır.700 hesaplarda diğer kavramı kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.