Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2023 09:13 (Üye) Soru : Selamlar değerli üstatlar, sorum şu 450-500 çalışanı olan firma personel maaşları için banka promosyonunu kendi hesabına aldı ve personele promosyon adı altında ödeme yapmadı bu durumda damga vergisi, gelir vergisi ve kdv yönünden durumu ne olacaktır bankaya fatura düzenlemesi gerekir mi? direk banka üzerinden personelin hesabına promosyon ödemesi yapılsaydı vergiye tabi olmayacaktı bu durumda vergiye tabi olacak sanırım beni bu konuda bilgilendirir seniz çok sevinirim.( kdv, damga v., gelir v. yönünden )

Cevap : Alınan promosyon çalışana dağıtılmayacak ise; Bankaya Fatura düzenlenecek Faturada % 18 KDV hesaplanacak. KDV den 5/10 oranında KDV tevkifatı yapılacak. Elde edilen gelir 679 hesaba yazılır. DV ve GV ile konun ilgisi yok. Promosyon personele dağıtılması halinde aşağıdaki kayıt yapılır. -------------------/---------------------------- 102 (B) 336 (A) Bankadan alınan promosyon bedeli -------------------------/--------------------- -----------------/------------------------------ 336 (A) 102 (B) Personele ödenen promosyon -----------------/------------------------------
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.