Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.06.2023 11:28 (Üye) Soru : Merhabalar, Yurt dışına çalışmak üzere gidecek doktorlara danışmanlık ve evrak hazırlanması konusunda destek veren bir yurt dışı firması mevcut. Bu firma TR'de yerleşik doktorların evraklarının hazırlanması için yine TR'de bulunan bir avukatla anlaşmak istiyor. Doktorların ilgili makamlardan alması gereken bu evrakları doktordan aldığı vekalete istinaden avukat ilgili makamlardan temin edecek. Şöyle bir sorumuz var; Avukat vekaleti doktordan alacak fakat hizmeti şirkete veriyor, karşılığında da şirkete smm kesip ödeme alacak. Maliye tarafından daha sonra yapılan kontrollerde vekalet alınan kişiye smm kesilmediği için avukat herhangi bir cezai durumla karşı karşıya kalabilir mi? Vergi açısından bir kayıp yok ama usulsüz işlem vs. adı altında herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalır mı? Bunu önlemek için ne yapmak gerekir. Tercüman tarafında da aynı şey olacak, vekaleti doktor verecek, ödemeyi şirket yapacak, hizmeti yaptıran şirket olduğu için. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : TR yerine TC Kullanılması daha uygun olur. Vekalet alan ve Hizmeti yapacak olan Avukat hizmet bedeli olarak e-smm düzenleyecek. Ancak Avukat bahsettiğiniz şirketin BORDROSUN da ise şirket hizmet bedeli için Fatura düzenleyecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.