Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.07.2023 16:57 (Üye) Soru : Gelir vergisi Mükellefi Şahıs kendi arsasında özel inşaat yapmak için Noterde İnşaat Yapım Sözleşmesi İmzalıyorlar Mütahit firma ile. Sözleşmeye göre 1-İnşaatın başlangıcından bitimine kadar kullanılan tüm giderler malzemeler işçilik dahil arsa sahibine aittir. 2-İşyerinde olabilecek iş kazası mütahit sorumluluğundadır. 3-mütahit sözleşmedeki işler için danışmanlık,iş takip yapacaktır. 4-Karşılığında 150.000 TL alacaktır. İnşaat yapımı sırasında malmeme alım faturaları Mütahit firmaya kesiliyor.Malzemelerde giderlerde sözleşme gereği arsa sahibine ait olduğu için , Mütahit firma kendisine kesilen bu faturaları giriş fiyatı ile arsa sahibine fatura etmek istemektedir. Bazı ürünler tevkifatlı alındı. Demir alımları gibi. Mütahit bu demir faturasını arsa sahibine fatura ederken tekrar tevkifat yapacak mı? Yoksa arsa sahibi gelir vergisi mükellefi olsada özel bina yaptığı için tevkifat lı fatura kesilmelimidir.

Cevap : Malzemlerin giriş fiyatı ile karşı tarafa fatura edilmesi halinde arsa sahibi KDV mükellefi olmadığı için KDV tevkifatı yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.