Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.07.2023 11:13 (Üye) Soru : Bilindiği üzere sgk işe giriş bildirgesi işe başlamadan en az bir gün önce yapılmalıdır. Mali tatil sebebiyle geriye dönük işe giriş yapılabilirmi* kolay gelsin

Cevap : SGK işe giriş bildirgesi; 5510 sayılı kanunun 8’inci maddesine göre ; işverenlerce işyerlerinde çalıştırılacak olan sigortalılara ait işe giriş bildirgesini; 1-İşe başlatılmadan önce, 2-İnşaat, Balıkçılık ve Tarım işyerlerinde hizmet akdiyle çalıştırılacak sigortalılar en geç çalışmaya başladığı gün, Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekmektedir. Sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal olarak verilmesi gereken sürenin son günü (20 Temmuz) Mali tatile denk gelmesi halinde ise ; bildirgenin 27 Temmuz 2023 tarihinde verilmesi durumunda yasal süresinde verilmiş sayılıp idari para cezası uygulanmayacaktır. Mali tatil süresince işe giriş işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.