Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.07.2023 16:19 (Üye) Soru : Sevgili meslekdaşım. Bir konuda tereddüdümüz oldu. Bir ltd. şirketimizde sermaye artışı yapıyoruz. artırılan sermayenin 7.250.000.- İç kaynaklardan (Yedek akçe + dağıtılmayan karlardan) 2.750.000.- TL. si nakit olacaktır. Ortaklar 2 kardeştir. 1 - Artırılan nakit sermayenin tescilden önce bankaya yatırılması gerekiyormu? 2 - Tek olarak düzenleyeceğim SMMM raporunda, önceki sermayenin ödendiğini, sermaye artışının nasıl karşılanacağını, TT. kanunu göre hesaplamayı eynı raporda yapabilirmiyiz? Kolay gelsin

Cevap : 1- Anonim Şirketlerde, gerek şirketin kuruluşu sırasında gerekse daha sonra yapılacak nakit sermaye artırımlarında, nakit taahhüt edilen sermaye artışının %25’i tescilden önce bir bankaya bloke edilmek zorundadır. Kalan taahhüt tutarı ise sermaye artışına dair ana sözleşme değişiklik metininin ticaret sicil gazetesinde tescil tarihinde itibaren 24 ay içinde ödenmelidir. 2-Aynı raporda ayrı raporda olabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.