Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.07.2023 12:23 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Limited Şirketimiz; bir kişinin binasını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyecektir. Bununla ilgili H sınıfı müteahhitlik belgesi çıkartılmıştır. Bundan sonraki aşamada; 1- Şirketimiz bu binanın dönüşümü ile ilgili tüm maliyet faturalarını kendi adına mı alacaktır? Ve bina bitiminde arsa sahibine bağımsız bölümleri mi faturalandıracaktır? 2- Yoksa arsa sahibi özel inşaat vergi açılış mı yapacak? Maliyet faturaları arsa sahibi mi alacak? Ve İş bitiminde şirketimiz sadece müteahhitlik hizmet bedelinin faturasını mı kesecek? Bu bedel sözleşme ile belirlenecektir muhtelemen ama alt/üst sınır gibi bir sınırlama var mıdır? 3- Sigorta dosyası 1 ve 2. Maddelere göre kimin adına açılması gerekmektedir? Daha önce bu konuda bir tecrübem olmadığı için uygulama hakkında bilgilerinizi rica ediyorum.Saygılarımla

Cevap : Bina yıkılıp yeniden yapılmıyor ise; (GÜÇLENDİRME ) Müteahhit firma yaptığı harcamaları gider olarak kayıtlar alır. Yapmış olduğu iş için (hizmet teslimi) bağımsız bölüm sahiplerine hizmet faturası düzenler. Faturada % 20 KDV hesaplanır. KDV tevkifatı olmaz Sorunuzdaki Sigorta ile ilgili kısım için “Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.