Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.07.2023 15:42 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Özel bir A.Ş.' de sigortalı olarak çalışmaktayım. Bağımsız olarak şirket beyannamelerini veren mali müşavirlik firmasından ayrılma kararı aldık. Bundan sonra ki süreçte SMMM olarak beyannameleri benim vermem isteniyor. Bağımlı olarak beyannameleri verebilmem için hangi işlemleri yapmam, nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? Şimdi kaşe başvurusu yapsam ilk hangi ayın beyannameleri verebilirim ? Bağımlı olarak çalışmanın sorumlulukları nelerdir ? Ayrıca çalıştığım firma sahibinin 2 firması var(a.ş.) iki firma için de beyanname vermem mümkün mü ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Bu konu ile ilgili olarak VUK 340 Nolu tebliği inceleyiniz. Tebliğde de göreceğiniz gibi Firmanın bordrosuna kayıt olduk dan sonra Firma yetkilisi le VD müracaat edilir. VD Firmaya ŞİFRE veriri bu şifre ile sadece firmanın beyanname ve bildirimleri gönderilir. Diğer firma için serbest çalışan meslek mensubu ile anlaşılır veya bu firmada da başak meslek mensubu istihdam edilir. Şifre aldık dan sonraki dönem beyannameler verilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.