Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.07.2023 15:28 (Üye) Soru : merhaba, teknopark projemiz onaylandi. suan sirket adresimiz maslak ta. teknopark ofisi de kadikoyde. 5746 arge tesviklerinden yararlanabilmemiz icin en az 15 arge personelimiz henuz yok, bu yilda tamamlanamaz. teknopark avantajlarindan yararlanbilmemiz icin merkezi oraya tasiyip maslak ofisi sube olarak mi gosterebiliriz. tesvikten yararlanmayacaklar ssk si maslak olup, tesvik alacak olanlar teknopark ta ssk li olmali? yil sonuna kadar uzaktan calisma oldugu icin yazilimcilar uzaktan calisacaklar. uzaktan calisma yasa uzamaz ise ne yapabiliriz. 2 ofisimiz var.

Cevap : 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunun 3. maddesi, 2008/85 – 2009/21 sayılı Genelgeler. Aylık prim ve hizmet belgesinin / muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin Kuruma yasal süresinde verilmiş olması, primlerin ödenmiş olması, Sigortalının fiilen çalışması, Sigortalının; Ar-Ge/Tasarım personeli veya Ar-Ge personel sayısının % 10’u aşılmamak kaydıyla destek personeli ya da 4691 sayılı Kanun uyarınca ücreti gelir vergisinden istisna tutulmuş personel olması. Teknopark ofisinin bulunduğu adreste bu imkanlardan yararlanmanız mümkündür. Uzaktan çalışma yönetmelikle sağlanmış bir haktır ve süre sınırlaması yönetmelikte bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.