Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.07.2023 13:45 (Üye) Soru : Üstad merhaba, Bir İmalat firmamızda çalışan işçi ben işe gelmiyorum başka iş buldum diyerek işten ayrılıyor. Bu durumda sirket avukatı 3 gün devamsızlık tutanağının tutulmasını ve 3.gun sonunda 3 kodu istifa ile çıkışını yapmasını muhasebemize bildiriyor. Bu uygulamanın yanlışlığını Beyan ettiğimizde ise avukat işletme yetkilerine yeni kanun cikti boyle yapılacak diyor. Avukat ve firmayı ikna edemiyoruz. Bu durumda tutanak tutup 3 koddan çıkarmanın yasal bir dayanağı varmidir, eger yoksa suan bu cikis işlemi için istifa eden kişinin veya devamsızlık tutanağının cikis kodunun nasıl olması gerektiği hakkında bilgilendirmenizi rica ederim.teşekkürler.

Cevap : İŞçinin işe gelmediği günler için devamsızlık tutanağı tutulmalı ve eksik gün bildirimi 15 devamsızlık kodu ile sgk ya bildilmelidir. APHB de ise 25 /II ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış ile 48 kod ile çıkış yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.