Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.07.2023 13:55 (Üye) Soru : Hayırlı günler.... Giyim Mağazası işleten bir vergi mükellefim nereden duymuşsa emrinde tezgahtar olarak çalışan ablasının SGK primi ödemekte zorlandığını ve bunun 15 gün gösterilmesini istiyor. Bunun mümkün olamıyacağını ancak sigortası sonlandırılınca ablasının SGK'na giderek İsteğe bağlı ev kadını başvurusunu yapmasının mümkün olduğunu beyan ettim. Fakat bazı giyim mağazaları tezgahtarları saat hesabı ile çalıştırıp SGK na 10 gün veya 15 günlük bildirimde bulunuyorlarmış. Bunan aslı astarı var mı.? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : İşçiler fiili çalışmaları karşılğında sigortalı bildirilmeleri ve en az asgari ücrer üzerinden spek hesaplanması gerekmektedir. Çalışma süreleri günde 7.5 saat haftada 45 saattir. Bu sürelerde fiili olarak çalışan herkes tam bildirilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.