Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.07.2023 13:58 (Üye) Soru : Kolay gelsin .Müşterimizin işyerinde,sgk tarafından yapılan denetimde,sigortasız yabancı uyruklu (Suriyeli) bir çalışan tespit edilmiştir.Düzenlenen tutanakta çalışanın beyanına göre adı soyadı ve doğum yılı asgari ücretle çalıştığı belirtilmiştir. Geçici koruma kimlik belgesi (geçici kimlik numarası) tutanakta belirtilmemiştir.Giriş işlemlerini gerçekleştirmek ve izin almak için çalışandan belgeler istenmiş ancak çalışan kaçak olduğunu ve kimlik bilgilerinin olmadığını belirtmiş ertesi gün işe gelmemiştir.İş Kur ve Sgk tarafından yüklü miktada İPC kesilecektir. Malumunuz sgk bu tutanakları aylar sonra sisteme aktarmaktadır .SORU:Bu çalışanın İşe Giriş ve İşten Ayrılış bildirgelerini çalıştığı günlerİn Primlerini nasıl beyan edeceğiz? Teşekkürler.İyi çalışmalar.

Cevap : Tutulan tutanak geçmişte sigortasız çalışan günlere ait olup geriye doğru cezalı işe giriş ve cezalı spek bildirimleri yapıldıktan sonra işe gelmeme devamsızlık kodu ile işçinin çıkışı yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.