Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.07.2023 09:04 (Üye) Soru : Merhaba yetkili, basit usulde kuaför olan mükellefimiz, toptan gümüş ticareti yapmak istemekte ve gerçek usulde mükellefiyet açmayı düşünmekteyiz. Kendisi berberler odasına kayıtlı olup muhasebesini de odasında tutmaktadır. 1-Gerçek usulde mükellefiyet açılışı yapmamız durumunda basit usulünü kapatmamız gerekmektedir ? 2 faaliyeti karıştırmadan devam edebilirmiyiz? Nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir ? 2- Gerçek usule geçersek toptan ticaret için fatura koçanı almamız durumunda kuaför faaliyeti için yazarkasa almamız gerekir mi ? 3- Gerçek usule geçerse oda kaydını iptal ederse bir sorun olur mu ? Teşekkürler.

Cevap : 1-Gerçek usulde ticaret yapılması halinde Basit usul sona erer. Karıştırmadan devam edilebilmesi için Bilanço usulüne göre defter tutulması halinde sağlıklı belge ve kayıt düzeni oluşur. 2-Nihi tüketiciye mal ve hizmet satışı için ÖKC kullanılacak. Faturada ayrı koçan diye bir uygulama olmaz. Faturalı satışlar için e-arşiv fatura kullanılır. 3-Kuförler odasının yanı sıra ayrıca diğer iş kolundaki esnaf odasına kayıt yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.