Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.07.2023 14:22 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Çalışmakta olduğum firma da Kısmi İstisna Kapsamına Giren İşlemler alanında ( Transit ve Gümrük Antrepo Rejimleri ile Geçici Depolama ve Serbest Bölge Hükümlerinin Uygulandığı Malların Teslimi) satış yapmaktayız. KDV li satışımız bulunmamaktadır. Fakat 191 indirilecek KDV yi içeren alımlarım mevcuttur. Daha önce beyannameleri veren meslektaşım alımları 191 de bildirmemiş 190 devreden olarak beyannameye eklemiş. alımlarıma konu kdvyi indirim konusu yapamayacağımı iletti. Mevzuatta da bu konuyla ilgili net bir bilgiye ulaşamadım emin olmak adına bilgi vermenizi rica ederim.

Cevap : İndirilemeyen KDV 190 hesaba devir edecek Bu vergi iade hakkı doğuran işlem olması halinde iade edilir veya KDV li satış olması halinde mahsup edilir. Bunların hiç biri yok ise 190 hesap Mizanda (bilançoda) yer almaya devam eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.