Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.07.2023 16:36 (Üye) Soru : Merhaba, Firma temmuz ayında euro dan türk lirasına dönüş yaparak 3 aylık kur korumalı döviz hesap açtırmıştır. Temmuz ayında açıldığı için hesap 2.dönem geçici vergi döneminde hesapta bulanan döviz için kur değerlemesi yapılacak mı ? Dönem sonu Kur değerlemesinden muaf olma sadece Eur için mi geçerli ? Firmanın ayrıca usd hesabı da bulunmakta . Vade sonunda kur farkı ve faiz gelirleri istisna uygulaması hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim

Cevap : Temmuz ayında KKM açılması halinde elde edilen Kur farkı ve faiz gelir KVK geçici 14. maddeye göre vergiden istisnadır. Bu işlem 3. dönem geçici vergi hesaplamasında yapılır. 2. dönem sonu 30/Hazirandır. KVK geçici 14. maddeyi inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.