Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.07.2023 20:20 (Üye) Soru : Merhabalar, 1945 doğumlu %91 engelli raporu bulunan eşi vefat etmiş açık kalp ameliyatı geçirmiş kişiye 30 gün refakat edilmesi gerektiğine dair Sağlık kurulu raporu bulunmaktadır. Kişinin oğlu 4a sigortalı olarak çalışmaktadır. Refakat izni kullanabilir mi. Bu izin süresi ücreti ve ssk sı işveren tarafından ödenmeli midir. Teşekkürler

Cevap : Devlet memurları için 657 sayılı Kanunda açık şekilde tanımlanan izin hakkı İş Kanununda yer almaz. Özel sektör çalışanlarının refakat izninden yararlanabilmesi kişinin mevcut iş sözleşmesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çalışanın iş sözleşmesinde bu hakkın yer alması ve toplu iş sözleşmelerinde hak tanınması bu izinden yararlanılmasını sağlayan maddeler arasındadır. İş Kanunu ve alt mevzuatta özel olarak hak tanınması, iş yeri uygulamalarında refakat hakkı tanınması durumunda da bu izinden yararlanılabilir. İşçi ve işveren arasındaki iş sözleşmesinde yer alan hükümlere göre bu konuyla ilgili bir madde yoksa, refakat izni işverenin takdirindedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.