Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.07.2023 10:43 (Üye) Soru : Merhaba 2.sınıf işletme firması bina inşaatı yapmaktadır. inşaatı bittiğinde satış yapmaktan vazgeçmiş binayı kiraya vermeye karar vermiştir. yıl içinde alış olarak işlenen malzemeleri maddi duran varlık olarak nasıl aktarmamız gerekmektedir. işletme özetinde dönem başı ve dönem içi alışlar olarak gözükmektedir. bilgi ve görüşlerinizi talep etmekteyim.

Cevap : inşaat bitimine kadar yapılan harcamalar maliyete yazılır. İnşaat bitiminde Kat mülkiyeti tapusu çıkartılır. G.menkul işletmede kalması halinde elde edilen kira geliri (Ticari kazanç) için Fatura düzenlenir. Faturada % 20 KDV hesaplanır. İşletme sahibi veya sahipleri Binayı kendilerine fatura etmeleri halinde Kişilerin elde edeceği kira geliri GMSİ olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.