Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.07.2023 15:26 (Üye) Soru : Merhabalar, adi ortaklık şirket açılışı yaptım, buna ilişkin gerçek faydalanıcı bildirimine ilişkin yazmam gereken oran hakkında bilgi verilmesini rica ederim. Adi ortaklıkta iki ortak var bir tanesi limited şirket %95 hisseye sahip, diğeri ise %5 hisseye sahip şahıs firması. Şahıs firmasındaki ortak tek olduğu için haliyle %100 hisseye sahip ortağı. Limited şirketteki ortak ise % 80 hisseye sahip. Şimdi gerçek faydalanıcı bilidirimi yaparken ortak için yüzde kaç yazmam gerekiyor ( hem ltd şti hem de şahıs firmasının ortakları aynı kişi bu arada). Bu konuda çok takıldım, gerçek faydalanıcı bildirimi yaptım fakat yanlış yaptım, direk tüzel kişiliğin adi ortaklıktaki hissesini yazdım. revize etmem gerekiyor, bu durumda cezai bir işlem olur mu ? bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Aşağıdaki linkde bulunan duyurumuzu inceleyiniz. Linkdeki yazımız güncelliğini korumaktadır. Değişiklik olmamıştır. https://ismmmo.org.tr/dosya/2795/Mevzuat-Dosya/Gercek-faydalaniciya-iliskin-bildirim-formu-hakkinda-aciklama-ek-25082021.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.