Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.07.2023 15:00 (Üye) Soru : 2023 yılında kurulan ve sadece ihracat yapan bir firma kdv iadesini ne zaman ve nasıl alabilir? İade alabilmek için devreden kdv sinin en az, kdv alt sınır limiti olan 57.300 mü olması gerekir? Sadece yurt dışına satışı olduğu için İndirilecek kdv birebir yüklenilen kdv mi olur?

Cevap : KDV iadesi "iade hakkı doğan işlemler "olması halinde Beyannamede "yüklenilen kdv" hesaplaması yapılarak iade rakamı oluşur iade talebi beyanname verildikten sonra GİB GEKSİS sisteminden talep edilir. 30 Aralık 2022 tarih 32059 (2. Mükerrer) sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 44 sıra numaralı Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile İNDİRİMLİ ORANA tabi işlemlerde KDV iade alt sınırı 2023 yılı için 57.300 TL olarak belirlenmiştir. ALT LİMİT "İNDİRİMLİ ORAN TABİ İŞLEMLER" İÇİNDİR. İHRACAT DA İADE EDİLECEK ALT LİMİT YOK.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.