Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2023 19:54 (Üye) Soru : Merhaba apartman yönetimi bünyesinde çalışan konut kapıcısı personelimiz emekli olması sebebiyle işten ayrılacaktır. Kendisine oturması için bedelsiz daire tahsis edilmiş ve elektrik,su faturaları kat maliklerince karşılanmış. Bu ayni yardımlar ücret bordrolarına yansıtılmamış asgari ücret üzerinden bordro hesaplamaları yapılmıştı. Kıdem tazminatı hesaplamasında bu yardımların aylık net tutarları üzerinden son ücret bordrosuna dahil ederek mi hesaplamamı yapmalıyım? Geçmişte düzenlenmiş aylık ücret bordrolarında bunlara yer verilmemiş olması sorun yaratır mı? Teşekkür ederim.

Cevap : Kapıcıya kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olduğunda, kıdem tazminatının hesabında nakit olarak ödenen ücret dışında, kapıcıya sağlanan ayni menfaatlerin de dikkate alınması gerekiyor. Bu bağlamda, kapıcıya konut tahsis edilmişse bu konutun emsal kira bedeli bulunarak kıdem tazminatı hesabına esas ücrete ilave edilmesi gerekiyor. Olay sadece tahsis edilen konutla da sınırlı kalmamakta ve Ücretsiz kullandırılan elektrik, su ve doğal gaz bedellerinin de sağlanan menfaat olarak kıdem tazminatına esas alınacak ücrete dahil edilmesi söz konusudur Kıdem tazminatı bordrosuna ilave ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.