Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.08.2023 10:19 (Üye) Soru : Ustad günaydın kolay gelsin. inşaat işçilik işleri (şap işi) ile inşaat malzemeleri toptan alım satım işini yapıyoruz.Bir firmaya kum ve çimento sattık.Kendi aracımızla malzemeyi teslim ettik.Fatura kesilecek alıcı firma düzenlenecek kum ve çimento faturasında nakliye bedelinin de ayrı yazılmasını istiyor.Nakliye bedeli tutarı kdv dahil 2.000 TL yi geçiyor.Bu nakliye bedeli tevkifata tabi mi Tevkifata tabi ise kum, çimento ve nakliye için tek fatura kesilebilir mi yoksa tevkifata tabi nakliye için ayrı fatura mı düzenlemeliyiz.

Cevap : Satışını yaptığınız mallar için ayrıca taşıma bedeli alınıyor ise Taşıma bedelinin tutarı ayrı gösterilmesi halinde ve 2.000 TL geçmesi durumunda 2/10 oranında KDV tevkifatı yapılır. Nakliye için ayrı fatura düzenlenebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.