Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.08.2023 17:24 (Üye) Soru : Devlet memurluğu devam eden bir akademisyenin ( Üniversitede Hoca ) Mesleği ile ilgili olarak Serbest meslek faaliyetinde bulunmak üzere vergi mükellefi olmasında bir sakınca varmıdır. ? Kişi aynı zamanda LTD / A.Ş. de yetkili yada yetkisiz ortak olabılır mi ? Herhanği bır kısıtlama var ise bu kısıtlama Kamu yada Özel ve yahut vakıf üniversitelerinde ki tüm akademisyenleri kapsar mı ? Teşekkür ederim.

Cevap : 657 Sayılı DM kanuna göre memurlar Ticari ve mesleki faaliyet de bulunamaz. A.Ş. ve Limited şirketlere otak olabilirler. Ancak Yönetici ve imza yetkilisi olamaz. Vakıf üniversitelerinde görevli hocalar için böyle bir yasaklama olmadığı görüşündeyiz. Konu hakkın da İlgili Vakıf Üniversitesinden bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.