Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2023 14:43 (Üye) Soru : Merhaba Değerli Üstadım, Ocak 2023 te 51 yaşını doldurup 5600 gün için başvuruda bulundum normal emeklilik .. o gün bugün oldu dün sms geldi 4b den 26 bin gibi borcunuz vardır den. halbu ki benim 4a sigortalılığım mevcut ve son 7 yıla bakınca da daha fazla 4 a tarafı.. bu borcu ödemelimiyim ağustos sonuna kadar demiş çünkü. yoksa ödemeyip .. silinmesini bekleyip öylemi almalıyım emeklilik hakkımı.. yada bir dilekçe v.s. nasıl olacak yönlendirmelerinizi önemle rica eder. Teşekkür ederim.

Cevap : SGK tarafınıza 4b sigortalılığınız var ve borcunuz 26.000 tl diyor ise mutlaka kuruma gidip 4 a primlerinizin ne olduğu hakkında bilgi alınız. Adınıza ödenmiş olan 4a primlerinizin işçi ve işveren paylarının mahsup edilmesi için talepte bulunmanız gerekmektedir. Mahsup işleminden sonra hala kalan borcunuz var ise ödeyerek emekli olabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.