Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2023 14:54 (Üye) Soru : Merhaba, yurt içerisinden alım satımı yapan bir LTD.ŞTİ yiz. kırtasıye malzemelerı satıyoruz. 4-a lı çalışanlarımız var. bu kişiler bazen özel kişisel nedenlerden dolayı (cocugun mezuniyeti - annenin hastalıgı vs. gibi) yarım gün işyerinden izin alıyorlar. (bazen sabahtan öglene kadar gelmiyorlar , bazen de öglen 2 den sonra izin alıp, işyerinden cıkıyorlar.) işçilerin kullandıkları, bu mazeret izinlerini , işveren yıllık izin süresinden düşebilir mi? böyle bir hakkı var mıdır? varsa prosedür ne şekildedir? tesekkurler.

Cevap : İşveren 4857 sayılı kanunda sayılı olan mazeret iznini tanır: Mazeret izni Ek Madde 2 – (Ek: 4/4/2015-6645/35 md.) İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin,çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir. İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.