Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.08.2023 09:02 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız, 03.07.2023 tarihinde mükellefime açılış yaptım. Fakat 31.03.2023 te vergi terki Bir başka meslekdaşım tarafından yapılmış olmasına rağmen şimde yeni açılışı ile ilgili sözleşme yapmak istediğimde mükellefin bana bir aylık muhasebe borcu var gerekçesi ile sözleşmesini fesh etmemektedir.Meslekdaşımın böyle bir hakkı varmıdır? Bir ay içinde sözleşmesini fesh etme yükümlülülüğünde değilmidir?Mükellefin açılışı 01.02. 2023 olup üç gün kurye olarak çalıştığını açılış ve bir aylık muhasebe ücretini de verdiğini söylemektedir. Meslekdaşım bu konuda haklımıdır? Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Cevap : Önceki meslek mensubu, sözleşmeyi fesih etmese de Türmob -e-birlik sisteminden sözleşme yapabilirsiniz. GİB sözleşmesini ise ; Mükellef VD ne müracaat ederek iptal ettirebilir. Meslek mensubu, Bir ay için de 3 günde 30 gün de hizmet verse de ücret tam ay olarak ödenir. Müşterinize eski meslek mensubuna hizmetinin bedelini ödemesini tavsiye ediniz. Aynı durum sizin başınıza da gelebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.