Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.08.2023 09:06 (Üye) Soru : Merhabalar sayın danışmanım. Mükellef kendine ait 5 katlı binasını her katı ayrı ayrı bir aydan kısa süreli haftalık ,10 günlük,15 günlük vs. konaklamaya vermek istiyor. Bu durumda kazancımız ticari kazanç olur mu ve mükellefiyet açmamız gerekir mi? Eğer ki mükellefiyet açmamız gerekirse 552003-kendıne ait veya kiralanmış mobilyalı evlerde bir aydan daha kısa süreli olarak konaklama faaliyetleri nace kodu bu iş için uygun olur mu ? Bu faaliyetimizde düzenleyeceğimiz faturaları konaklama olarak %10 KDV limi yoksa kiralama olarak %20 KDV limi kesmemiz gerekir? Bu faaliyet için turizm payı beyanı ve konaklama vergisi hesaplamamız gerekir mi ? Son olarak egerki mükellefiyet açacaksak bu binamızı envantere kaydetmemiz gerekir mi kaydetmeden de olur mu maglum kayıt edilirse firma kapandığında %10 tutarında binanın satış KDV maliyeti olur ?? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim biraz uzun oldu ??

Cevap : Elde edilen kazanç Ticari kazanç olur .Nace kodu konusunda bilgimiz yok. VD ile görüşünüz. Düzenlenecek faturada % 20 KDV hesaplanır. Turizm payı ve konaklama vergisi hesaplanmaz. Binanın Aktife kayıt edilmesi zorunluluğu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.