Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.08.2023 11:57 (Üye) Soru : merhaba, Merhaba, yurt içerisinden alım satımı yapan bir LTD.ŞTİ yiz. kırtasıye malzemelerı satıyoruz. 4-a lı çalışanlarımız var. bunların özel sebeblerden dolayı aldıkları yarım günlük izinlerle ilgili bir soru sormuştum. 4857yasa Mazeret izni Ek Madde 2 göre olan durumların mazeret izni kapasmında oldugunu yazmışsınız. burada sayılanlar dışında, çalışanların kullandıkları , özel kişisel nedenlerden dolayı (cocugun mezuniyeti - annenin hastalıgı vs. gibi) yarım gün işyerinden izin alıyorlar. (bazen sabahtan öglene kadar gelmiyorlar , bazen de öglen 2 den sonra izin alıp, işyerinden cıkıyorlar.) işçilerin bu tarz sebeblerle kullandıkları izinlerini , işveren yıllık izin süresinden düşebilir mi? böyle bir hakkı var mıdır? varsa prosedür ne şekildedir? tesekkurler.

Cevap : 4857 kanun ek madde 2 sayılanlar dışında kullanılan izinler ;İşçiye çeşitli sebeplerle mazeret izni adı altında verilen izinlerin yıllık izinden mahsup edilmesi mümkün değildir. Yine işçinin devamsızlık tutunaklarında görünen işe gelmediği günlerin yıllık izinden düşülmesi İş Kanunu’na aykıdır. Bunun için işçinin yazılı talebşnin olması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.