Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.08.2023 12:54 (Üye) Soru : 1.Soru: Personeli Hafta sonu tatillerinde çalıştırdığım durumlarda personele ödeyeceğim ücret nedir yada izin gün olarak tahakkuk edebilir miyim. 1.Soru: Personeli Resmi tatillerinde çalıştırdığım durumlarda personele ödeyeceğim ücret nedir yada izin gün olarak tahakkuk edebilir miyim.

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 46. maddesine göre, “çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir”. Yani, aynı ulusal bayram ve genel tatil gününde olduğu gibi, işçinin hafta tatili gününde çalışmadan dahi 1 günlük ücret alacağı oluşmaktadır. hafta tatilinde tatil yapmayıp çalışan işçiye 1 günlük ücretinin üzerine yüzde elli zamlı günlük ücreti olan 1.5 günlük ücrette eklenerek toplamda 2.5 günlük ücretin ödenmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.