Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.08.2023 12:58 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Halen Amerika'da çalışmakta olan sigortalı, Amerika'da geçirdiği sigortalılık ve/veya işsizlik sürelerini borçlanmak için Amerika'daki Türk Büyükelçiliği, başkonsolosluk vb. temsilciliklerden hizmet belgesi alacak ve Türkiye'deki SSK İl Müdürlüğü'ne giderek prim gün borcunu hesaplatarak borcunu ödeyecektir. Sigortalı halen Amerika'da yaşıyor ve orada maaşlı olarak çalışıyor. Sigortalının Türkiye'de EYT ile emekli olabilmesi için Türkiye'ye kesin dönüş yapma şartı var mıdır? Değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla Yasemin Doğan

Cevap : Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışan Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler. Yurtdışı borçlanma işlemlerinde nerede yapılır? 1- İsviçre prim transferi yapılmış sürelere ilişkin yapılacak borçlanma işlemleri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü (EHGM) Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından yürütülecektir. 2- Diğer yurt dışı sürelerinin borçlanılma işlemleri, başvuru sahiplerinin "Yurt Dışı Süreleri Borçlanma Talep Dilekçesi" veya "Bulgaristan Hizmetlerini Borçlanma Talep Dilekçesi"nde belirttikleri adresleri dikkate alınmaksızın; a) Kimlik Paylaşım Sisteminden tespit edilecek adresin bulunduğu ildeki, b) Kimlik Paylaşım Sisteminde adres kaydı bulunmuyor ise nüfusa kayıtlı olunan ildeki, c) (a) ve (b) bentlerine göre adres tespit edilemediği durumlarda ise müracaat edilen ildeki, d) Kimlik Paylaşım Sisteminde birden fazla kayıtlı adresi bulunan sigortalı veya hak sahiplerinin tercih ettikleri adresin bulunduğu ildeki, sosyal güvenlik il müdürlükleri (SGİM) / sosyal güvenlik merkezlerince sonuçlandırılacaktır. 3- Kendilerine veya hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmak suretiyle kısmi aylık bağlanmış olanların borçlanma işlemleri ise tahsis dosyasının bulunduğu SGK birimince sonuçlandırılacaktır. 4- 506 sayılı Kanunun geçici 20’ nci maddesine tabi sandıklara tabi olanların yurt dışı borçlanma işlemleri 2 maddede yapılan açıklamalar doğrultusunda ilgili SGİM veya SGM tarfından yürütülecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.