Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.08.2023 13:01 (Üye) Soru : Merhabalar, otomatik bes sistemine 5 kişi üzeri personel çalıştıranlar. yıl içinde personelin çalıştığı dönemedemi geçiş yapacaklar yoksa bir sonraki sene başı itibari ilemi geçiş yapacaklar ve geçiş yapmamanın cezası nedir hangi kurum bunu denetleyecek. yardımlarınızı rica eder

Cevap : İşçi sayısının 5 i bulduğu yılı takip eden yılbaşından itibaren bes başlamalıdır. 4632 sayılı Kanunun “Çalışanların otomatik olarak bir emeklilik planına dâhil edilmesi” başlıklı Ek-2’nci maddesinde, “….İşverenler bu madde kapsamındaki yükümlülükleri bakımından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlenir. İşverenin bu madde kapsamındaki yükümlülüklerine ve bu madde uyarınca yürürlüğe konulan düzenlemelere uymaması hâlinde, her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 254 Türk lirası (2022) idari para cezası uygulanır.” Şeklinde düzenleme yapılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.