Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.08.2023 09:34 (Üye) Soru : merhaba, yurt ıcınden kırtasiye malzemeleri alım satımı yapan LTD.ŞTİ yiz. firmamızda 8 tane 4-a calışanımız mevcuttur. haftada 6 gün calışıyoruz. firmamız pazar günleri kapalıdır. personelimizin tamamı asgari ücret üzerinden calışmaktadır. aylık ücret bordrolarında, günlük puantaj yapmıyoruz. her ay 30 gün olarak bordro yapıyoruz. (resmi tatil - bayram tatili yada pazar gunu tatili ayrımı yapılmadan , her ay ücret bordrosu 30 gün olarak yapılmaktadır.) 1 - işyerinde pazar gunleri yada resmi tatillerde calışılmadıgı halde , bu şekilde tam ay (30 gün) bordro yapmak ve sgk primlerini bu şekilde oluşturmanın, yasal olarak bir sakıncası var mıdır? 2 - 2023 yılında sgk muaf yemek bedeli 78-TL acıklandı. biz calışanlarımıza aylık olarak , maaşa ek olarak, aylık nakit olarak 2028-tl (30 gün - 4 gün pazar:26 gün. pazar gunleri çalışılmıyor, toplam 26 gün için personele aylık : 26 gün *78-tl =2.028-tl) yemek parası vermek istiyoruz. yani her porsonele, sabit olarak her ay asgarı ücret + 2.028-tl yemek parası ödenecek. bu nakit verilen yemek parasını, aylık ücret bordrosunda göstermek zorunda mıyız? eger gösterirsek , asgari ücret alan personelin, prime tabi aylık brüt ücreti olarak, hangi rakamı esas almalıyız? 3 - aylık sgk primini hesaplarken , prime tabi kazancını , brüt asgari ücret + yemek bedeli üzerinden mı hesaplamalıyız? 4 - yoksa aylık sgp primlerini , direkt brüt asgari ücret üzerinden ( hiç yemek bedelini dahil etmeden ) mi hesaplamılıyız ? tesekkurler NOT: Ücret bordrolarını , manuel olarak elde yapmaktayız. o sebeble soruma yanıt verirseniz gercekten cok memnun olurum. tekrar tesekkuler

Cevap : 1. yasal olan budur 2. yemek istisnasını düştükten sonra kalan nakit kısmı vergiye tabidir. 3. yemek istisnası hariç evet 4. artık profesyonel bordro programı kullanmanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.