Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.08.2023 11:21 (Üye) Soru : Sayın Danışman öncelikle iyi günler diliyorum, Türkiye'de üretilen veya Türkiye'den satın aldıkları malları yurt dışına ihraç eden (11/a Mal İhracatı) ve aynı zamanda da Yurtdışından satın aldıkları malları Türkiye'ye sokmadan direkt olarak yine yurtdışındaki müşterisine satan (Transit Ticaret yapan) Limited şirketin İhracattan doğan kazançları için Kurumlar vergisi oranı 2023/2 geçici vergi dönemi için 1 puan indirimli %19, 2023/3.geçici vergi ve sonraki dönemler için 5 puan indirimli %20 olarak uygulanacağını biliyoruz (KVK 32/7). Limited Şirketin Transit Ticaret kapsamında elde ettiği kazançlar için de Kurumlar Vergisi oranı KVK 32/7 madde kapsamında indirimli olarak mı uygulanmalıdır. Değerli görüşünüze teşekkür ederi - iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla,

Cevap : Transit Ticaret kapsamında elde edilen kazançlar için Kurumlar Vergisi oranı KVK 32/7 madde kapsamında indirimli olarak uygulanmaz. İHRACAT için uygulanır. Transit ticaret İhracat değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.