Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.08.2023 09:00 (Üye) Soru : Merhaba, Özel sektörde faaliyet gösteren müşterimiz yurt dışında (ABD) çalışması için görevlendirilen personele harcırah uygulaması yapmak istenmektedir. Harcırah gündelik hesaplamasında hangi sütunu dikkate almalıyız? Ayrıca harcırah ödemelerinde gelir vergisi, damga vergisi ve ssk prim kesintileri hesaplacak mı? Söz konusu harcırah ödemeleri vergi ve ssk primlerine dahil edilecek mi?

Cevap : Aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.turmob.org.tr/sirkuler/detailPdf/f1814a90-2b64-49ed-863d-c3ed99d7fc31/1-temmuz-2023---31-aralik-2023-tarihleri-arasinda-yurtici-ve-yurtdisi-gelir-vergisinden-istisna-harc ABD için ödenecek harcırah çalışanın ücretine göre belirlenir Yurt dışı tablosundaki ABD satırındaki sütuna göre ücrete seçeceksiniz. Ödenecek harcırah belirlenen tutardan fazla olması halinde GV,DV ve SGK kesintileri yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.