Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.08.2023 10:21 (Üye) Soru : Üstad günaydın kolay gelsin.Mükellef sadece ikinci el oto alım satım işini yapıyor.yetki belgesi var.Nihai tüketicilerden aldığı araçları satarken özel matrahtan fatura düzenliyor.Yani Alım satım arasındaki kar üzerinden kdv hesaplanıyor.Mükellef kat karşılığı İnşaat işini de yapmak istiyor.İnşaatın devamı aşamasında özel matrahtan fatura kesemeyeceğiz.Peki inşaat bitince ve vergi dairesine inşaat faaliyetini sonlandırdığımız tarihten sonra yeniden Özel matrahtan araç satışını yapabilir miyiz.Hocam beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Bu biraz hassas bir konu

Cevap : İnşaat işi yapmasının araç ticaretine engeli yok Ancak. Bildiğim kadarı ile Araç ticareti yetki belgesi olan mükellef aynı şirket de başka ticari faaliyet de de bulunamaz. Bu konuda doğru uygulama hakkında İL Ticaret Müdürlüğünden bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.