Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.08.2023 11:11 (Üye) Soru : merhaba, tam anlayamadıgım icin tekrar sorma ihtiyacı hissettim. şimdiden tesekkur ederi. biz pazar günleri calışmıyoruz, işyerimiz kapalı. fakat aylık bordroları 30 gün tam olarak yapıyoruz. çalışanlarımıza asgari ücret ödenmektedir. eylül ayından itibaren , işcilere yemek bedeli olarak GÜNLÜK SGK İSTİSNA YEMEK BEDELİ 78 - TL NAKİT ödeme verecegiz. yani eylül 2023 itibari ile çalışanlara aylık , asgari ücret + 30gün*78-tl para ödeyecegiz. 1 - her ay , (şubat 28 gün veya ocak ayı 31 gün olarak düşünülmeden düzenli olarak asgari ücrete ek verilen, işyerinin kapalı oldugu PAZAR GÜNLERİDE DAHİL olan , 30 günlük nakit yemek bedelinin tamamı , SGK SİGORTA PRİMİNDEN MUAF olur mu? 2 - bir de MUH-SGK da , BRÜT KAZANÇ BEDELİ olarak , asgari ücret + yemek bedelini mi yazmalıyız? yoksa sadece asgari ücreti mi yazmalıyız. tesekkur ederim.

Cevap : Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam işçiye tam olarak ödenir (m 46/II)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.