Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.08.2023 09:50 (Üye) Soru : Merhaba, ihracata yönelik şahıslardan alınan danışmanlık hizmeti(mümessillik, aracılık ve komisyonculuk yapan şirket sahibi olmayan kişiler)bedellerini müstahsil makbuzu aracılığıyla mı belgelendirmemiz lazım ve bunun için vergi dairesinden sözleşme damga vergisi beyan etmelimiyim(damga vergisi için hangi kodla beyan etmeliyim 9047 vs) , bu gibi durumlarda müstahsil makbuzu stopaj oranı % kaç olarak almamız gerekir.

Cevap : Müstahsil makbuzu Çiftçilerden alınan zirai ürünler için düzenlenir. Müstahsil makbuzu ,Gider pusula tanımları için VUK daki ilgili maddeleri inceleyiniz. Ödeme yapacağınız kişi vergi mükellefim olması gerekir. Size fatura veya e-smm düzenleyecek Gider pusulası ile de ödeme olmaz. Konu ile ilgili olarak düzenlenen sözleşme DV tabidir. Yazılı sözleşme yapma zorunluluğu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.