Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.08.2023 16:37 (Üye) Soru : Hocam iyi günler. 742022 faaliyet kodu (TÜKETİCİLERE YÖNELİK FOTOĞRAFÇILIK FAALİYETLERİ (PASAPORT, OKUL, DÜĞÜN VB. İÇİN VESİKALIK VE PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI VB.) ile açılış yapmak isteyen müşterimiz, faaliyet koduna göre basit usule tabi olabilir mi. Açılış için ev adresini gösterecek. İkametgah kira olup, kontrat kocasının adına ve aylık kira tutarı 5.000,00 TL. Bayan müşteri eşine kira ödemesi yapmayacak. olup, bu bilgilere göre Basit Usul mükellefi olur mu. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Basit usule tabi olmak için GVK 47 ve 48 maddelerdeki şartlar olması gerekir Kiranın eş tarafından ödenmesinin önemi yok Aile birliği kuralına göre işlem yapılır Yıllık kira turarı 60.000 TL olduğu için Basit usul olmaz. (2023 için GVK 47 /2 maddedeki yıllık kira 32.000 TL dir.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.