Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2023 12:30 (Üye) Soru : Merhaba, işyeri adres değişikliği yapıldı ve sgk adresi ve şubesi değişti. Ancak İşyerinin Sgk lı çalışanı uzun zamandır bulunmamaktadır ve bundan sonra da bulunmayacaktır. Sadece sgk borcu yüzünden sgk numarası mevcut halde açık olarak tutulmaktadır. Bu yüzden Adres değişikliği ni sgk ya bildirmem gerekir mi? Gerekirse eski sgk ya mı yoksa yeni sgk ya mı bildirmem gerekir.? Teşekkürler

Cevap : 07 Şubat 2023 tarihli “Nakil İşlemlerinin Elektronik Ortamda Gönderilmesi” konulu SGK genelgesi ile elektronik ortamda iş yeri adres değişikliği ekranlarının açıldığı bilgisi duyuruldu. İş yerlerinin faaliyette bulundukları adreslerden farklı bir adrese taşınması durumunda 10 gün içerisinde SGK’ya nakil işlemleri için yapılması gereken yasal bildirim, yayınlanan SGK genelgesiyle beraber bundan sonraki süreçte e-devlet üzerinden elektronik ortamda yapılabilecektir. İşverenler tarafından sistem üzerinde yapılan bildirimler gerekli incelemelerin ardından iş yerinin işlem gördüğü sosyal güvenlik il müdürlüğünce/sosyal güvenlik merkezince onaylanmak suretiyle işleme alınacaktır. işyeri adres değişikliğini yapıp işçi çalıştırmaya ara vermeyi işaretleyebilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.