Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2023 12:33 (Üye) Soru : Merhaba, vergi mükellefi olmayan biri evinde yapılacak inşaat işi ile ilgili SGK dosyası açtı. Kolay işverenliğe girmiyor bildiğim kadarı ile inşaat işi olduğu için bu kişi SGK beyannamesini nasıl verecek veya beyanname verecekmi çalıştırdığı kişinin SGK sı nasıl bildirecek ve ödeyecek ?

Cevap : Belediye’den yapı ruhsatı aldıktan sonra kanunen inşaata iki sene içerisinde başlamanız ve inşaat SGK dosyası açmanız gerekiyor. İki sene içerisinde eğer inşaatta herhangi bir çalışma olmayacaksa bunu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Aksi halde SGK inşaat ruhsat tarihinden itibaren en geç 2 yıl sonrasına kadar işyeri dosyası tescil ettirmediğinizde işyeri tescil evraklarını vermenizi sizden isteyecek ve vermediğinizde de cezai işlem uygulayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.