Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2023 13:21 (Üye) Soru : merhaba, devlet üniversitesinde memur olarak çalışmaktayım, aktif müşavir değilim. Sorum şu, üniversitelerin herhangi bir biriminde Öğretim Görevlisi olarak çalışmam durumunda, müşavirlik belgemi aktif müşavirlik yapıyormuşumu gibi sayıyıro musunu? Saymanız halinde de 10 yıl sonra YMM sınavına girebilir miyim? Ayrıca öğrt. görevlisi olmam halinde müşavirlik ofisimi açabilir miyim? Zahmet olmaz ise İlgili mevuzat maddelerini paylaşabilir misiniz? iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Devlet memuru olarak çalışan meslek mensupları aynı zaman da büro faaliyetinde bulunamaz. Sınavı biz yapmıyoruz Sınav Türmob tarafından yapılmaktadır YMM sınavına katılmak için 10 yıl süre ile serbest çalışmak veya Bağımlı olarak mesleği ifa etmeniz , Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında öğretim üyeliği veya görevliliği yapmış olanların bu hizmetlerinde geçen süreleri serbest muhasebeci malî müşavirlikte geçmiş süre olarak kabul edilir. ((3568 SK Md. 9)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.