Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2023 18:33 (Üye) Soru : merhaba, mesleki olarak bir planlama çalışması içerisindeyim. aralık 2023 ay sonu itibari ile smmm olarak ofisimi kapatıp, ocak 2024 başında kendim 100% ortaklı ltd.şti. şeklinde smmm şirketi kuracağım. mali müşavirliğini yaptığım şirketlerin luca açısından devri hususu ve hak kaybı olmaması açısından odamız nezdinde izlemem gereken ilave ve hızlı aşamalar var ise, paylaşmanızı rica ederim. (ltd.şti. açılışı sonrası oda kaydımı mı açacağım; bu arada şahıs smmm kaydı silinecek mi???- silinirse beyan gönderimi nasıl olacak gibi gibi) örneğin, ocak 2024 başında ltd.şti. smmm kurduktan sonra şahıs smmm mi 31/12/2023 tarihli kapatacağım. 12/2023 dönemi vergi vs beyannamelerin gönderimi hususunda sıkıntı yaşamamak için veya kaşe -mühür- oda kaydı açılışı-türmob kaydı vs vs gibi hususlarda geçiş dönemini nasıl hızlı atlatabilirim???

Cevap : Kullandığınız muhasebe programı için nasıl devir yapılacağını bilemeyiz. İlgili firma ile görüşünüz. Odadaki Bireysel olarak kaydınızın kapatılması için "Büro tescil" belgenizi iade edecek ve Şirket olarak "Büro tescil" belgesi alacaksınız Diğer bürokratik işlemler için Oda üye işlemleri servisi ile görüşününüz. Tüm müşterileriniz ile yeniden şirket olarak Türmob sözleşmesi ve GİB sözleşmesi yapmanız gerekir. Ocak ayından itibaren Müşterilerinizin beyanname ve bildirimlerini gönderebilirsiniz. Mesleki sözleşmeler için DV beyanı verilecek.. Kaşe şahsın ait olup değişmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.