Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.08.2023 12:18 (Üye) Soru : EYT kapsamında emekli olduğum kurumda SGDP girişim yapıldı, Ancak Firma ile Part time çalışma konusuda görüştüm ve Mutabık kaldım. İşe giriş yapılırken SGDP olarak belli değildi ne yapmam gerekir. Çıkış Yapılarak Tekrardan Giriş yapılmasımı gerekir. bu durumda %5 İndirim hakkımız ortadan kalkarmı Yoksa Part time işsözleşmesi imzalamam ve SGK Bildirimlerimi Çalışma Günü :8 EKsik gün nedeni Part Time Çalışma : 22 Gün şeklinde Versem Sorun olurmu

Cevap : EYT başvurusu yapılmış ve tahsis alınmışsa sgdp girişi yapılmalıdır. SGDP li çalışanların da parttime olarak çalışmaları mümkündür ve Kısmi istihdam: 06 eksik gün nedeni Kısmi süreli çalıştırılan sigortalı bu kodla bildirilir. Kısmi süreli çalışmalara ait sigortalı ve işverenin imzasını taşıyan yazılı iş sözleşmesi ile ispat edilir. Noter onaylı olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belgedir. Düzenlendiği tarih itibariyle hüküm ifade eder. Adi sözleşme olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olan belgedir. İbraz edildiği tarihten sonra hüküm ifade eder. Geçmişe yönelik geçerli sayılmasına SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca karar verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.