Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2023 16:47 (Üye) Soru : Merhabalar, cari hesap avanslarının değerlemesi hakkında tarafımda bir tereddüt oluşmuştur. Bildiğiniz üzere 19/04/22 itibarıyla yurtiçi yerleşikler istisnalar dışında TL ödeme yapma zorunluluğuna tabi tutulmuştur. Bu nedenle döviz anlaşılan tutarların karşılıkları da TL olarak ödenmektedir. Bu doğrultuda döviz anlaşılmış olan işlerin avans ödemeleri de TL olarak yapılmaktadır. Örneğin müşteri ile 20.000 USD karşılığı anlaşılmış ve %50 avans ödemeli bir işlem olduğunu ve kurun 25 olduğunu kabul edelim. Müşteri %50 avans (10.000 USD) ödemesini TL karşılık üzerinden hesaplarımıza göndermiş olsun. 340 hesapta da söz konusu tahsilatı göstermiş olalım. TL tahsil edilen bu tutar geçici vergi döneminde değerlenmeli midir? Ya da bu durumda nasıl bir kayıt yapılmalıdır.? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Bilançonun aktifinde ve pasifinde Yabancı para birimli olan varlıklar alacaklar ,avanslar ve borçlar her geçici vergi dönemi sonunda değerlemeye tabi tutulur. TL tutarlı hesaplar için değerleme yapılmaz. Özel anlaşmanın vergi uygulamalarında hükmü olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.