Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.08.2023 09:55 (Üye) Soru : Saygıdeğer üstadım. Kolay Gelsin. Bir mükellefimiz KKM ye geçti. Geçen sene de kkm de idi. kkm geri döndüğünde devam etmedi bir müddet bekledi. 2023 MAYIS AYINDA TEKRAR KKM YE GEÇMİŞ. Sorum şu ;17/05/2023 tarihinde KKM ye geçtiği için 17 Mayıs a kadar kur değerlemede kur karı varsa - bunu beyanname verirken istisna mı göstereceğiz ( hangi kodda ) ayrıca 6 ay sonra kkm vade döndüğünde ki kazanç istisna mı. Bu geçici vergi de kkm yi seçtiği için kur değerleme istisna olmalı mı olmamalı mı üstadım. tşk

Cevap : KKM için vade sonlarında elde edilen Faiz ve yapılan kur değerlemesinden elde edilen kur geliri KVK geçici 14. maddesine göre KV den istisna edilmiştir. İstisna Kurum geçici vergi beyannamesinde Kur geliri istisnası için : 380 kod Faiz geliri istisnası için: 384 kod kodlar kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.