Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.08.2023 12:32 (Üye) Soru : Merhabalar, yapı müteahhitliği yapan gerçek kişi mükellefimiz mesken yapımı için inşaat yapım sözleşmesi imzalıyor. anlaşma şartları müteahhidin (mükellefimizin) plan ve projeye uygun inşaat yapması, inşaatın 2 yıl içinde bitirilmesi, tüm masrafların (malzeme çalışan ücretleri ruhsat ücretleri sigorta ödemeleri gibi) arsa sahibine ait olmasını kapsıyor. müteahhit bu söz. iş için iki yıllık toplam 40 bin tl ücret alıyor peşin. burada sormak istediğim bu inşaatta çalıştırılacak sigortalı işçiler için sgk dosya açılışını müteahhit olarak biz mi açmalıyız. Diğer sorumda bu ücret için arsa sahibine faturayı ücreti tahsil ettiğimiz gün itibariyle mi düzenlemeliyiz. ve faturada ayrıcalıklı bir durum var mı? Fatura keserken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? İyi çalışmalar,

Cevap : Bina sahibi asıl işvren inşaatı üstlenen de asıl işveren dosyasına bağlı alt işveren dosyası açmalıdır. İşçiler alt işverenlerin dosyasında bildirilir. Faturalı iş ve işlemlere ilişkin vergi mevzuatı birimimize sorunuzu yöneltiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.