Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.08.2023 12:35 (Üye) Soru : Üstad merhaba kolay gelsin.Yapılan rutin denetimler sonucunda 28.07.2023 tarihinde işyerine gelen sgk denetmenleri tarafından sigortasız çalışan sadece 2 kişinin 28.07.2023 tarihinde işe başladığına dair tutanak tutuldu.Temmuz ayına ait aylık prim hizmet bildirgesini verirken çalışan sigortalı işçileri 05110 sayılı kanundan doğan %5 lik indirimden faydalandırabilir miyiz.Aynı şekilde Ağustos/2023 ve izleyen diğer aylar için de %5 lik indirimlerden faydalanabilir miyiz. Yoksa bir yıl sonra mı %5 lik indirimden faydalanabiliriz. Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen hangi işyerleri bir yıl boyunca sgk teşviklerinden faydalanamıyor Aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap : – Aylık prim ve hizmet belgeleri (APHB) yasal süresi içinde verilmelidir. – Kayıt dışı sigortalı istihdam edilmemelidir 05510 dan yararlanamaz. Cari dönem bildirgesinde yararlanabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.