Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.08.2023 09:22 (Üye) Soru : Meraba ; mükellefim yabancı bir firmaya hizmet vermş ve ödeme için dolar üzerinnden olacak fakat ödeme vadeli olduğu için mükellef kur belirtmeden fatura kesmek istemektedir böyle bir durumun mümkün müdür, Bilginizi rica ederim.

Cevap : Faturalar Türk parası karşılığı gösterilmek şartıyla, yabancı para birimine göre de düzenlenebilir. Firmaların yurt içi ve yurt dışındaki müşterileri adına farklı döviz cinsleri ile fatura düzenlemeleri mümkündür. Yurt dışındaki müşteriler için dövizli faturalarda Türk Lirası cinsinden karşılığının gösterilme şartı aranmaz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 26.06.2021 tarihinde yapılmış olan duyuru kapsamında, yurt içindeki müşteriler için, Türk Lirası dıs¸ında bas¸ka bir para birimi (Yabancı para) ile düzenlenen e-Arşiv ve e-Faturalar için “Döviz Kuru” bilgisinin belirtilmesi zorunlu kılındı. Ek olarak zorunluk e-Fatura/e-Arşiv Fatura Uygulama Kılavuzuna göre 1 Eylül 2021 tarihi itibarıyla söz konusu değişiklikler uygulamaya alındı. Böylelikle e-fatura u¨zerinde yer alan mal veya hizmet bedellerinin Türk Lirası dıs¸ında bas¸ka bir para birimi (Yabancı para) ile go¨sterilmesi halinde düzenlenen e-Arşiv ve e-Faturalar için “Döviz Kuru” bilgisinin belirtilmesi zorunludur. 1 Eylül 2021’den sonra döviz kuru bilgisi olmayan e-fatura veya e-arşiv faturalar şematron kontrolünden geçemeyeceğinden düzenlenemeyecektir. Ticari faaliyetlerini aksamaması için firmaların dövizli faturalarında bu zorunluluğu yerine getirmeleri önem taşıyor. İhracat faturaları için kur bilgisi kullanımı zorunluluğu Yurt dışındaki müşteriler için düzenlenecek, ihracata ilişkin dövizli faturalarda Türk Lirası cinsinden karşılığının gösterilme şartı aranmadığı için kur bilgisi gösterimi zorunluluğu bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.