Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.08.2023 09:25 (Üye) Soru : Sayın İSMMMO BAŞKANLIĞI, Değerli Üstadlarım, Teorisini henüz öğrenemediğim bir konuda , spesifik bir durumu yazılı soru haline getirerek görüşlerinize arz eder, görüşlerinizle öğrenmeme katkı sunmanızı talep ederim. Firmamız yurtdışı alıcıya vadesi belirsiz satışlar yapmıştır peşpeşe. 1 ağustos ihracat faturası 30.000 usd çarpı 20 kurundan 2 ağustos 32500 çarpı 22 kurundan 3 ağustos 40bin 26 kurundan 4 ağustos 45bin çarpı 27 kurundan ihracat satışı yapılmış 15 Ağustosta ise alıcı, banka hesabına 82500 dolar göndermiştir. Swiftin geldiği tarihte geçerli merkez bankası kuru 30 TL'dir. Ödemenin geldiği günki yevmiye kaydı nasıl olmalıdır? Ne kadarlık kısmı kur farkı gelirine kaydetmeliyiz? Arz ve taleo ederim. Saygılarımla

Cevap : Burada rakamsal değerler üzerinden hesaplama yapılmaz. Yapılan satış için düzenlenen fatura tarihindeki Kur ile satış kaydı yapılır. Dövizin tahsil edildiği günkü Kur ile Banka hesabına girişi yapılır. Aradaki kur farkı ise 646 hesaba yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.