Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.08.2023 10:37 (Üye) Soru : DEĞERLİ ÜSTADIM. BİR MÜKELLEFİMİZİN ALMIŞ OLDUĞU ŞAHSİ ARACINI FİRMAYA KİRALADIK. LAKİN ORTADA ÇOK CİDDİ SORUN VAR. ALINAN ARAÇ AYIPLU ÇIKIYOIR. MÜKELLEFTE ÖNCE BU KİRALIK GÖSTERİLEN ARACA ÇOK CİDDİ MASRAFLAR YAPIYOR. ( ARAÇ DAHA 1 AY KİRALANDI - KİRALANMADI) YAPILAN CİDDİ MASRAFLAR VAR VE ARAÇ BUGÜN GERİ İADE EDİLECEK. MASRAFLARI ŞİRKET ÖDEDİ. 1,5 AY KİRALIK GÖSTERDİĞİMİZ BU ARACIN 50 BİN LİRALIK GİDERİNİ İŞLEMİMİZDE SAKINCA VS VARMI - YA DA UYGUN MU. KISITLAMA VS VAR MI. ( % 30 ZATEN KISITLAYACACAĞIZ O AYRI ) TŞK EDERİZ

Cevap : ÖZEL MÜLKİYET DE OLUP KİRAYA VERİLEN TAŞIT İÇİN GİDER KISITLAMASI OLMAZ. KİRALAMA YAPAN FİRMA KİRA SÖZLEŞMESİNDE GİDERLERİ KARŞILAYACAĞINA İLŞİKİN HÜKÜM OLMASI HALİNDE GİDER KISTLAMASI ( %30) YAPILMAZ. GİDERİN KAYITLARA ALINMASINDA BİR SORUN OLMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.