Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.08.2023 11:44 (Üye) Soru : Merhaba, Kat karşılığı inşaat yapımı işinde, Kentsel dönüşüme tabi olan bir bölgede yeni çıkan 7346 sayılı kdv kanununa göre satışı yapılacak olan daire ve iş yerlerine ait faturalarda ki geçerli kdv oranı nedir.

Cevap : 16/05/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki Kanun (Kentsel dönüşüm Kanunu) kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerdeki konutların teslimlerinde KDV % 1 olacaktır. İş yerlerinin tesliminde ise oran % 20 olacaktır. Not:7346 Sayılı kanun ile bu konun ilgisi yok. KDV oranlarının değiştirilmesi 7346 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile olmuştur. Kanun ile Cumhurbaşkanlığı kararı farklı mevzuattır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.